STREAM – Strategic Development of Flood Management

Naziv projekta: STREAM – Strategic Development of Flood Management

Program: Program Europske teritorijalne suradnje-Program prekogranične suradnje INTERREG V-A Italija-Hrvatska 2014.-2020.

Nositelj: Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA

Partneri: Dubrovačko-neretvanska županija, Javna ustanova RERA SD za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, Sveučilište u Zadru, Agenzia regionale per la prevenzione l’ambiente e l’energia dell’Emilia Romagna, Agenzia regionale strategica per lo sviluppo ecosostenibile del territorio – regione Puglia, Consiglio nazionale delle ricerche, Fondazione centro Euro-mediterraneo sui cambiamenti climatici, Universita politecnica delle Marche Regione, Marche Regione, ADSU – Azeinda per il diritto agli studi universitari di Teramo, Javna ustanova Razvojna agencija Ličko-senjske županije – LIRA, Karlovačka županija, Grad Poreč – Parenzo Comune di Venezia Universita’, IUAV di Venezia, Hrvatske vode (pridruženi partner), Regionalna razvojna agencija Primorsko-goranske županije PRIGODA (pridruženi partner), Agenzia regionale per la sicurezza territoriale e la protezione civile (pridruženi partner), Regione Emilia Romagna (pridruženi partner), Regione Puglia (pridruženi partner)

Trajanje: 1. travnja 2020. – 31. prosinca 2022. godine

Status: U provedbi

Vrijednost projekta: 9.411.657,83 eura

Uloga Razvojne agencije Karlovačke županije: Izrada projektne prijave i popratnih dokumenata te administrativna provedba projekta u dijelu koji se odnosi na partnera (Karlovačka županija)

LINK na web stranicu projekta: https://www.italy-croatia.eu/web/stream

Opis projekta: Cilj ovog projekta je uvođenjem novih tehnologija smanjiti rizike i štetne utjecaje od poplava na ugroženom području te pravovremeno obavještavanje stanovništva o nadolazećoj opasnosti. Postavljanjem telemetrijskih uređaja moći će se u ranoj fazi na više lokacija mjeriti vodostaji rijeka i detektirati moguće propuštanje nasipa, a postavljanjem videonadzora u realnom vremenu dobit će se uvid u stanje na plavljenom području. Kvalitetan sirenski sustav važan je element obrane od poplava  jer postojeći sustav za uzbunjivanje ne pokriva poplavom ugrožena područja. Postavljanjem uređaja i izradom programa za automatsko pokretanje sustava za uzbunjivanje, stanovništvo na ugroženom području dobit će na vrijeme informaciju o mogućoj poplavi što će doprinijeti pravovremenoj reakciji i sprječavanju samih šteta od poplava. Također, operativne snage civilne zaštite potrebno je opremiti odgovarajućim radiokomunikacijskim uređajima za provedbu složenih intervencija prilikom poplava, a strateškim planom organizirati sustav komunikacije prilikom navedenih intervencija. Sve te elemente potrebno je uvezati u jedan sustav, a to će se postići nadogradnjom geoinformacijskog sustava (GiS).

Analizirani su sljedeći poplavni scenariji na području Karlovačke županije:

  • poplave velike vjerojatnosti pojavljivanja,
  • poplave srednje vjerojatnosti pojavljivanje (povratno razdoblje 100 godina),
  • poplave male vjerojatnosti pojavljivanja uključujući poplave uslijed mogućih rušenja nasipa na većim vodotocima te rušenja visokih brana – umjetne poplave.

Uvođenje novih tehnologija zahtjeva i edukaciju i osposobljavanje pripadnika žurnih službi za korištenje opreme, tehnike i programa kao i osposobljavanje i usavršavanje zapovjednog kadra za vođenje i zapovijedanje na složenim intervencijama.

Provedbom projekta će se podići kapaciteti hitnih službi kako bi bile spremne u što kraćem vremenskom roku odgovoriti na hitne slučajeve, prvenstveno na poplave.

Skip to content
Pregled privatnosti
logo

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.

Kolačići trećih strana

Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posjetitelja na stranicu i najpopularnije stranice.

Omogućivanjem ovog kolačića pomažete nam u poboljšanju naše web stranice.