“Svima ću pokazati da sam se slikala s Nikolom Teslom”, ovu izjavu neprestano čuje Boris Šušnjar, turistički vodič iz Karlovca. Glavni razlog tomu je što ovaj specifični turistički vodič često osobno ulazi u lik Nikole Tesle, jednog od najpoznatijih znanstvenika svih vremena, a sve kako bi ispričao zanimljive činjenice i priče o njegovu ranom životu i dobu kada je živio u Karlovcu.
Život i anegdote iz Karlovca
– Po završetku svoje niže realne gimnazije u Gospiću, došao sam u Karlovac iz jednostavnog razloga – tu je živjela moja tetka Stanka, pa sam se smjestio kod nje sljedeće 3 godine života. Karlovačka gimnazija je već tada bila na glasu kao kvalitetna ustanova, a za mene je već bilo predodređeno da idem stopama moga oca Milutina, koji je svećenik, pa je i mene čekala ta sudbina. Međutim, stjecajem okolnosti, mene su zainteresirale neke druge stvari, odnosno tehnika i poglavito struja, pa se moj svećenički poziv nije nikada dogodio – objašnjava Boris Šušnjar u obliku živućeg Nikole Tesle, dodajući zanimljivu činjenicu da je ovaj znanstvenik jednom čak imao 2 iz matematike u Karlovačkoj gimnaziji, ali zbog bolesti i odsutnosti.
Još jedna zanimljiva anegdota za boravka Nikole Tesle u Karlovcu, bila je njegovo skoro utapanje u rijeci Korani, kada mu je znanost spasila život. Naime, jednom zgodom je pao niz slap i kako je ostao bez zraka, voda ga je pritiskala na dno. No, tada se sjetio lekcije lekcije svog profesora iz fizike o gibanju tekućina i činjenici da tekućina ne može padati vertikalno zbog inercije. Tada mu je sinulo da negdje mora postojati čep zraka, stoga je doronio do zida i udahnuo. Srećom, profesor je bio u pravu, pa se dolazi do zaključka da su ga profesori dobro naučili fiziku, tako da mu je i život spasila, u doslovnom smislu.
Polaganje prava na Nikolu Teslu
– Mnogi svojataju Teslu: Amerikanci, Hrvati, Srbija, jer bi svi rado htjeli da je o njihov. Tako da si i mi Karlovčani laskamo da imamo najveće pravo od svih, jer je bio naš učenik, 3 godine je boravio u Karlovcu, ovdje se i školovao a iako znamo da je kasnije studirao u Pragu i Grazu, njegova jedina diploma, možemo reći i zadnja koju je stekao u životu, je upravo ona Gimnazije u Karlovcu. Kasnije je primio počasne doktorate u Parizu, Zagrebu i Grazu, ali mi brojimo samo ono što je dovršio – govori Šušnjar, ističući da je Teslina priča toliko neobična, a puna važnih detalja i lekcija iz kojih svi mogu nešto naučiti.
“Bila bi stvarno šteta njegovu priču ne ispričati na ovakav jedan vrlo konkretan način, da se kostimiramo u lik Nikole Tesle”, zaključuje Boris Šušnjar, dodajući da su ljudi uvijek oduševljeni vidjeti Nikolu Teslu na ulicama Karlovca, jer tada mogu čuti neke manje poznate činjenice i priče iz njegove mladosti.
Video intervju sa Borisom Šušnjarom koji je snimljen za potrebe provedbe projekta Excover nalazi se na linku https://www.youtube.com/watch?v=Xk4nwArsfQM
Više informacija o projektu
Projekt Excover je financiran kroz Interreg program prekogranične suradnje Italija – Hrvatska 2014.-2020., a ukupna mu je vrijednost 2.474.876,05 eura od čega bespovratna sredstva Europskog fonda za regionalni razvoj iznose 2.103.644,64 eura. Projekt je započeo s provedbom 1. siječnja 2019., a traje do 30. lipnja 2022. Partneri u projektu su uz Razvojnu agenciju Ličko-senjske županije – LIRA (nositelj projekta), JU Regionalna razvojna agencija Karlovačke županije, Sveučilište u Zadru, Primorsko-goranska županija, Zajednica općina Carnia (IT), Alma Mater Studiorum – Sveučilište u Bologni (IT), Sveučilište u Udinama (IT), Općina Rive d’Arcano (IT), Delta 2000 Societa Consortile a R.L. (IT), Općina Campobasso (IT), Nacionalni park Sasso Simone i Simoncello (IT), Lokalna akcijska grupa Montefeltro (IT), Općina Predappio (IT).