Posjetiteljima predstavljena prošlost, sadašnjosti turistička budućnost Karlovačke županije
Ukusna ogulinska masnica, slatki kolači, kuhano vino, topli čaj i puno osmijeha, u kombinaciji s pričama za djecu uz vatru i turističkim rutama s povijesnim osobama iz prvog lica. Sve je to obuhvaćeno na Info danu projekta Excover, kojega je u sklopu Adventa u Karlovcu posjetiteljima približila Javna ustanova regionalna razvojna agencija Karlovačke županije. Okuse tradicije je svima predstavila Udruga žena Ogulin, pažnju djece je zaokupila pripovjedačica Sabina Gvozdić, dok su članovi Udruge turističkih vodiča Karlovačke županije – Bastion s dvije interaktivne ture pod vodstvom Marjete Trkman Kravak i Dubravka Halovanića, donijeli dašak povijesti u ulogama carice Marije Terezije i austrougarskog časnika.
Testiranje turističkih paketa uz pomoć autohtonih proizvoda
Ovim sadržajnim programom je objedinjena bit projekta Excover, jer su otkriveni neki od nedovoljno poznatih turističkih potencijala Karlovačke županije, uz koje su posjetitelji saznali sve o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti turizma u ovom području. Tako je Javna ustanova regionalna razvojna agencija Karlovačke županije napravila prve korake prema kreiranju i testiranju turističkih paketa kroz interakciju s lokalnim stanovništvom i potencijalnim turistima iz cijele Hrvatske.
Info dan je održan pod motom “Otkrijte skriveno, sjetite se zaboravljenog, okusite tradiciju”, stoga su u kontekstu gastronomske ponude predstavnice Udruge žena Ogulin otkrile kako ogulinska masnica predstavlja autohtono jelo, u kojemu su tajni sastojci luk, mast i jaja, a koje se prema inicijativi ove udruge nastoji zaštititi u kategoriji zajamčeno tradicionalnog specijaliteta Ministarstva poljoprivrede. Mnoštvo posjetitelja se kušanjem ovog jela vratilo u djetinjstvo, pri čemu su se zapitali zašto masnica nije raširenija i dostupnija.
Priče o povijesti i tradiciji karlovačkog kraja za djecu i odrasle
Veliku atrakciju na Excover info danu su predstavljali carica Marija Terezija i austrougarski časnik, koji su iz prvog lica ukazali na bogatu povijest i povezanost s Karlovcem. Naime, Marjeta Trkman Kravak je u zanimljivom kostimu otkrila kako za života nikad nije posjetila Karlovac, ali mu se sada često vraća jer je upravo ona najzaslužnija za njegov status slobodnog kraljevskog grada. S druge strane, Dubravko Halovanić je sve posjetitelje impresionirao svojom opremom, sabljom i znanju o povijesti Karlovca u Austro-Ugarskoj Monarhiji.
– U našim krajevima Božić se slavio tradicionalno i skromno, ali s puno duha. Naime, na Badnjak bi glava obitelji ustajala i unosila u kuću takozvani badnjak – granu od bukve ili hrasta, koja je zatim stavljena u vatru i nad njom se bdjelo sve do blagdana Sveta tri kralja. Poanta je bila u održavanju, a ne gorenju, odnosno tinjanju badnjaka. Pritom su domaćice mijesile kruh Božićnjak bez kvasa, koji se stavljao u okrugli kalup, dok su se od ostatka tijesta izrađivali ukrasi, odnosno dvije pletenice koje bi se stavile u znaku križa na kruh predstavljajući i četiri godišnja doba – podsjetila je pripovjedačica Sabina Gvozdić, koja je uz narodne običaje, djeci približila i božićnu bajku za laku noć.
Više informacija o projektu
Projekt Excover je financiran kroz Interreg program prekogranične suradnje Italija – Hrvatska 2014.-2020., a ukupna mu je vrijednost 2.474.876,05 eura od čega bespovratna sredstva Europskog fonda za regionalni razvoj iznose 2.103.644,64 eura. Projekt je započeo s provedbom 1. siječnja 2019., a traje do 30. lipnja 2022. Partneri u projektu su uz Razvojnu agenciju Ličko-senjske županije – LIRA (nositelj projekta), JU Regionalna razvojna agencija Karlovačke županije, Sveučilište u Zadru, Primorsko-goranska županija, Zajednica općina Carnia (IT), Alma Mater Studiorum – Sveučilište u Bologni (IT), Sveučilište u Udinama (IT), Općina Rive d’Arcano (IT), Delta 2000 Societa Consortile a R.L. (IT), Općina Campobasso (IT), Nacionalni park Sasso Simone i Simoncello (IT), Lokalna akcijska grupa Montefeltro (IT), Općina Predappio (IT).