Drugi Poziv za dostavu projektnih prijedloga u programskom razdoblju 2021.-2027. bit će posvećen novoj vrsti projekata, nazvanih Operacije od strateške važnosti (OSI).
Tijekom posljednjeg sastanka Odbora za praćenje, održanog u Rimu u lipnju 2024., odlučeno je da će Poziv biti objavljen 17. rujna 2024. godine i ostati otvoren do 19. studenog 2024. (do 14:00 sati). Proračun Poziva iznosi 30,5 milijuna eura iz ERDF-a.
Poziv, koji je razvila posebna Radna skupina za OSI – sastavljena od talijanskih i hrvatskih predstavnika, uz podršku MA i JS te vanjskih stručnjaka – usmjeren je na specifične strateške teme i partnere iz programske regije Italija-Hrvatska. Ovi projekti su složeni projekti suradnje koji obično potječu iz pristupa odozgo prema dolje, vođeni od strane donositelja odluka Programa, koji prepoznaju potrebu ili potencijal za prekogranično rješenje.
Cjelokupni paket za prijavu i pristup Jems sustavu bit će dostupni prilikom otvaranja Poziva za dostavu projektnih prijedloga.
Alat za pretraživanje partnera bit će dostupan na internetskim stranicama Programa od početka rujna i ostat će otvoren do zatvaranja Poziva za dostavu projektnih prijedloga.
U poveznici možete pronaći sljedeće nacrte dokumenata (za informativne svrhe):
- Objava Poziva
- Dodatak 1 uz objavu poziva „Tematski opisni listovi“
- Dodatak 2 uz objavu poziva „Smjernice o programima potpore za Prioritet 1“
Karlovačka županija je u prethodnom programskom razdoblju uspješno provela projekt STREAM – Strategic Development of Flood Management, koji je značajno doprinio unaprjeđenju sustava zaštite od poplava na našem području. Razvojna agencija Karlovačke županije imala je ključnu ulogu u izradi projektne prijave i popratnih dokumenata, kao i u administrativnoj provedbi projekta za Karlovačku županiju kao partnera.
Opis projekta STREAM
Projekt STREAM imao je za cilj smanjenje rizika i štetnih utjecaja poplava na ugroženim područjima kroz uvođenje novih tehnologija te pravovremeno obavještavanje stanovništva o nadolazećim opasnostima.
Kroz postavljanje telemetrijskih uređaja omogućeno je mjerenje vodostaja rijeka i detekcija mogućih propuštanja nasipa na više lokacija u ranoj fazi. Postavljanjem videonadzora u realnom vremenu osiguran je uvid u stanje na plavljenom području, dok je kvalitetan sirenski sustav unaprijedio obranu od poplava, nadopunjujući postojeći sustav uzbunjivanja koji nije pokrivao sva ugrožena područja. Automatizacijom sustava za uzbunjivanje omogućeno je pravovremeno obavještavanje stanovništva, čime se značajno smanjila mogućnost nastanka štete.
Također, operativne snage civilne zaštite opremljene su odgovarajućim radiokomunikacijskim uređajima za složene intervencije tijekom poplava, a strateškim planom organiziran je sustav komunikacije za navedene situacije. Svi elementi integrirani su kroz nadogradnju geoinformacijskog sustava (GiS), čime je postignuta bolja koordinacija i efikasnost u upravljanju kriznim situacijama.
Analizirani su poplavni scenariji velike, srednje i male vjerojatnosti pojavljivanja, uključujući moguće rušenje nasipa i brana, te su svi ti scenariji obuhvaćeni unutar projektnih aktivnosti. Kroz projekt su podignuti kapaciteti hitnih službi, omogućujući im brzu reakciju na hitne slučajeve, prvenstveno na poplave.