Dana 3. i 4. svibnja Javna ustanova Regionalna razvojna agencija Karlovačke županije u suradnji sa Upravnim odjelom za zdravstvo i branitelje Karlovačke županije održala je sastanke sa predstavnicima zdravstvenih institucija i institucija socijalne skrbi Karlovačke županije na temu Mapiranja potreba u zdravstvu u Karlovačkoj županiji. Sastanku se online pridružio i doc.dr.sc. Aleksandar Džakula, autor metodologije kako bi predstavio pristup i metodologiju mapiranja te gđa Dorja Vočanec, dr.med., koja je dio tima za mapiranje i specifično se bavi temama integracije skrbi.
Strateški pristup sljedećem višegodišnjem financijskom okviru Europske Unije 2021. – 2027. godine uključuje pet ciljeva javnih politika. Na investicije u zdravstvo kao djelatnost primarno se odnosi cilj 4: Europa s istaknutijom socijalnom komponentom.
Za potrebe nove financijske perspektive 2021.2027. razvijen je novi pristup – mapiranje, prema kojem je razvijena metodologija, a uključuje pomak s opisa stanja (bez analize uzroka problema i mogućih intervencija) na mapiranje i analizu procesa.
S obzirom na to da mapiranje uključuje seriju stručnih pitanja, formiran je županijski tim tj. skupina od 15-ak stručnjaka koji dobro poznaju zdravstvene i socijalne probleme kao i intervencije koje se u tom području poduzimaju. Mapiranje koordinira Javna ustanova Regionalna razvojna agencija Karlovačke županije i UO za zdravstvo i branitelje Karlovačke županije.
Na sastanku je istaknuto da je potrebna koordinacija i horizontalno povezivanje zdravstvenih (npr. opće bolnice, domovi zdravlja) te zdravstvenih i socijalnih ustanova (npr. domovi za starije i nemoćne osobe, udomiteljstva, centri za pružanje usluga u zajednici) kako bi se ostvarilo racionalno korištenje resursa i cjelovitog menadžmenta skrbi za pacijente.
Mapiranje, u skladu sa uključenim perspektivama, sadrži četiri ključna koraka:
- Mapiranje subregija unutar županije;
- Mapiranje ciljanih populacija i njihovih specifičnih potreba;
- Mapiranje kritičnih procesa u skrbi za pojedine zdravstvene i socijalne probleme;
- Mapiranje aktivnosti i projekata koji značajno utječu na prepoznate probleme (pozitivno ili negativno).
Rezultati mapiranja prikazuju se prema preporučenoj strukturi:
- Zdravstveni problemi koji posebno opterećuju populaciju;
- Sub-regionalne razlike i specifične potrebe u subregijama (unutar dijelova županija);
- Populacije koje imaju posebno izražene ili specifične probleme i potrebe;
- Skupine ili pojedinci koji imaju težu dostupnost skrbi ili su isključeni iz nekih procesa pružanja zdravstvene zaštite;
- Postojeća kritična mjesta u skrbi ili intervencijama prema određenim problemima;
- Intervencije, projekti i investicije koje se provode ili su u procesu pred-realizacije, a koje imaju sinergijski učinka s prijedlozima za period 2021-27;
- Ostali mogući pozitivni učinci prijedloga za period 2021-27.
Podršku u provedbi mapiranja prema potrebi i zahtjevu pruža PUB HUB tim Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji je kao suradna projektna skupina Ministarstva zdravstva uključen u provedbu mapiranja.
Predviđeno vrijeme za provedbu mapiranja na razini županije je do 15. svibnja 2021.