Europe Direct Karlovac i Javna ustanova Regionalna razvojna agencije Karlovačke županije u suradnji s brojnim partnerima organizirali su trodnevno obilježavanje Dan Europe. Rođendan Europske unije se obilježava svake godine 09.05. kao podsjetnik na očuvanje trajnog mira i jedinstva, u spomen na povijesnu „Schumanovu deklaraciju“ iz 1950. godine. Dan Europe 2023. u znaku je Europske godine vještina, drugim riječima, usmjeravanje na cjeloživotno učenje i stjecanje novih vještina što nam je bio glavni povod za organizaciju niza predavanja, odnosno radionica, ali i kvizom o poznavanju Europske unije. Donosimo pregled kako je to sve izgledalo.

Trodnevno obilježavanje, 09.05. smo započeli u suradnji s partnerom „Kinoklub Karlovac“ projekcijom bugarskog filma „Sklonište“ nakon kojeg je uslijedila analiza filma i okrugli stol, te je Boris Bakal održao predavanje o filmskoj umjetnosti učenicima 3. razreda Srednje škole Duga Resa, smjer medijski tehničari. Predstavljen je i CinEd – europski program stručnog usavršavanja učitelja, profesora, edukatora, pedagoga i zainteresiranih profesionalaca za podučavanje djece i mladih o aktualnim pitanjima s kojima se svakodnevno susrećemo kroz film. U sklopu projekta aktivna je i online platforma https://www.cined.eu/collection, koja omogućava besplatan pristup kuriranoj zbirci vrhunskog europskog baštinskog i suvremenog art filma s hrvatskim titlovima.

Nakon toga, u suradnji s Gradskom knjižnicom „Ivan Goran Kovačić“ Karlovac, na Odjelu za djecu i mladež učenici 4. razreda OŠ Grabrik sudjelovali su na radionici pod nazivom „Osvješćivanje i uvježbavanje životnih i socijalnih vještina kroz igru“ koju je vodila knjižničarka Gabrijela Vine.  Inspiraciju za provođenje radionice proizašla je iz knjiga „Vježbanje životnih vještina“ autorice Jelene Bićanić i „Dječje igre za razvoj socijalnih vještina“ autorice Deborah M. Plummer. Kroz igre Šalji dalje!, Petica i džoker, Piramida života i Strah od škole uvježbali smo vještine suradnje, pažljivog promatranja, pamćenja, koncentracije, neverbalne komunikacije, prevladavanje straha, osnaživanja i još mnoge druge. Kako bi se uspješno napredovalo u sustavu obrazovanja, a kasnije i konkuriralo na tržištu rada, poželjno je dobro usvojiti i suvereno ovladati i životnim i socijalnim vještinama još od najranije dobi, a ovi učenici su to sve prošli kroz igru, najjednostavnijim načinom učenja.

U srijedu 10.05.  je organiziran centralni događaj obilježavanja Dana Europe u novootvorenom Nikola Tesla Experience Centru, gdje smo ugostili studente Veleučilišta u Karlovcu te srednjoškolce iz Gimnazije Karlovac i Ekonomsko – turističke škole Karlovac. Zašto njih? Upravo zato jer su srednjoškolci i studenti ona skupina koja uskoro izlazi na tržište rada stoga je ispred Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Karlovac održano predavanje na temu Cjeloživotnog učenja i predstavljanja Vaučera.

Edukacijom pod nazivom „AI panika? – razgovarajmo o umjetnoj inteligenciji“, predstavnici Kinokluba: Ksenija Sanković, i Lucija Ćeškić nastavile su s promicanjem medijske pismenosti s obzirom da se ona bavi i kreiranjem sadržaja i tehničkim uvjetima, te kritičkim razmišljanjem, a umjetna inteligencija trenutno je jedna jako popularna tema.  U okviru teme o umjetnoj inteligenciji predstavljeni su  i rezultati evaluacije radionica o medijskoj pismenosti mladih koju je pripremila i obradila prof. Martina Vičić Crnković iz Gimnazije Karlovac.

Kviz “Koliko poznajem Europu” pripremila je prof. Margareta Kulaš iz Gimnazije Karlovac koji se odvijao online putem platforme Kahoot, a tri najuspješnija para osvojila su i nagrade.

Nakon kviza o poznavanju Europske unije za sve sudionike organizirana je vođena tura kroz interpretacijski centar posvećen Nikoli Tesli.

U četvrtak, 11.05. u Gradskoj knjižnici „Ivan Goran Kovačić“ edukativnom radionicom za djecu predškolskog uzrasta pod nazivom „EU i ja“ završili smo s obilježavanjem Dana Europe. Prepoznavanjem zastava, i bojanjem istih djeca su saznala što je to Europska Unija, koliko članica ima, koliko je godina Republika Hrvatska član, koje su još zemlje u EU, i po čemu je svaka od zemalja poznata.

Možemo zaključiti kako smo s ovim trodnevnim obilježavanjem Dana Europe stavili vještine u središte pozornosti jer ulaganje u obrazovanje i osposobljavanje ključno je za budućnost svakog pojedinca. Europska godina vještina bit će novi poticaj u postizanju socijalnih ciljeva EU-a do 2030. godine prema kojima bi se najmanje 60 % odraslih svake godine trebalo osposobljavati, i najmanje 78 % biti zaposleno.

#DanEurope #EuropeDay #EuropanYearOffSkills

Skip to content