Komisija je danas pokrenula internetsko javno savjetovanje o predstojećem zakonodavnom prijedlogu novog okvira EU-a za praćenje šuma i strateške planove. Cilj ovog novog prijedloga predviđenog strategijom EU-a za šume do 2030 jest razviti okvir za promatranje šuma na razini EU-a radi otvorenog pristupa detaljnim, točnim, redovitim i pravodobnim informacijama o stanju i upravljanju šumama u EU-u. Na taj način prikupljene informacije omogućit će na podacima utemeljeno gospodarenje šumama, a ishodi će biti i veće povjerenje javnosti u gospodarenje šumama, smanjenje nezakonite sječe, poticanje održivijeg gospodarenja šumama, kao i potpora prilagodbi šuma klimatskim promjenama. I sam europski zeleni plan poziva na pošumljavanje i poboljšanje kvalitete šuma u Europskoj uniji radi ostvarenja klimatske neutralnosti EU-a i očuvanja okoliša, dok su ciljevi učinkovitog pošumljavanja, očuvanja i obnove šuma u Europi utvrđeni novom strategijom EU-a za šume do 2030.

Povjerenik Europske komisije za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius izjavio je: „Naše su šume pod velikim pritiskom. Svi smo ovog ljeta svjedočili šumskim požarima, a osim klimatskim promjenama, šume su pogođene i gubitkom biološke raznolikosti, povećanom upotrebom zemljišta, štetočinama i intenziviranjem sječe. No šume su ključ odgovora na sve te izazove. Ovom novom inicijativom za praćenje šuma i strateške planove osigurat će se dostupnost pravodobnih i točnih informacija o šumama u EU-u kako bi tvorci politika, šumari i upravitelji zemljišta mogli brzo i odlučno reagirati na nove pritiske na šume.“

Svi su dionici te zainteresirane građanke i građani pozvani svoje mišljenje i stavove iznijeti u sklopu online javnog savjetovanja koje je otvoreno do 17. studenoga 2022.

Više informacija nalazi se na ovoj poveznici (na engleskom jeziku).

Skip to content
Pregled privatnosti
logo

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.

Kolačići trećih strana

Ova web stranica koristi Google Analytics za prikupljanje anonimnih informacija kao što su broj posjetitelja na stranicu i najpopularnije stranice.

Omogućivanjem ovog kolačića pomažete nam u poboljšanju naše web stranice.